Książka „Wszystko zaczyna się od bakterii” to najnowsza książka doktor Marie-Andrée Auquier, która jest lekarzem medycyny ogólnej, a jednocześnie homeopatką oraz akupunkturzystką. Autorka ponadto wykłada na co dzień na Akademii Sofrologii w Paryżu. To niesamowite połączenie medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej po prostu musi dać spektakularny efekt w postaci praktycznej książki o charakterze poradnikowym, którą powinien przeczytać każdy z nas. 

Książka dedykowana jest wszystkim tym, którzy cierpią z powodu różnych uczuleń. Na co? Tak naprawdę na wszystko, co zjadliwe. Na gluten, na jajka, na nabiał, na orzechy. Autorka w przystępny sposób wyjaśnia jak odróżnić nietolerancję pokarmową od alergii. Odpowiada na najtrudniejsze pytania, takie jak na przykład czy możemy mieć alergię na potrawy, których nawet nigdy nie spróbowaliśmy. Wskazuje również sposoby na domowe odczulanie, odpowiadając szczegółowo na pytanie czy wystarczy po prostu unikać jedzenia produktów, które nas uczulają aby wszelkie objawy alergii zniknęły. Autorka pisze również o skutecznych sposobach na zregenerowanie mikroflory jelit oraz o metodach na pozbycie się wszelkich problemow jelitowych.

Francuska autorka Marie-Andrée Auquier przekazuje nam kompendium wiedzy jak wspomagać miliardy dobrych bakterii, które żyją w naszych jelitach, jak sprawić, aby właśnie te bakterie mnożyły się i wspomagały nas w codziennej walce o odporność organizmu.

Marie-Andrée Auquier w swojej książce wskazuje które pokarmy powinniśmy spożywać aby wspomagać rozwój dobrych baterii w jelitach. Przekazuje nam informacje nie tylko o tym jak odróżnić alergię od nietolerancji pokarmowej ale również dzieli się z nami dobrymi radami jak sobie radzić z nimi w codziennym życiu. Pomaga nam zrozumieć jak bardzo istotny wpływ na pracę całego naszego organizmu ma regularne uprawianie sportu oraz przekazuje tajemniczą wiedzę czym jest FODMAP. Pani Doktor wprowadza nas również w świat wiedzy na temat zespołu nieszczelnego jelita.

Książka dedykowana jest wszystkim tym, którzy interesują się tematyką zdrowego trybu życia, w tym żywienia. Wskazuje jakie produkty są korzystne dla naszej mikroflory jelitowej a których powinniśmy unikać. Pokazuje również jakie pokarmy powinniśmy spożywać w przypadku wystąpienia konkretnych typów nietolerancji pokarmowych. Wszystko to odbywa się w sposób przyjazny dla czytelnika i przede wszystkim praktyczny. W książce możemy ujrzeć punkt widzenia kobiety, która posiada praktyczną wiedzę z zakresu wielu dziedzin. Praktyka a nie teoria – to prosty sposób na opisanie książki „Wszystko zaczyna się od bakterii”.